Da li ugljeni hidrati zaista goje?
Želite da smršate i tražite najlakši način, kako da u što kraćem vremenskom periodu skinete višak kilograma.
Recept za brzo i lako mršavljenje postoji, a ključ nije u tome da jedete manje, nego da se pravilno hranite.
Ukoliko Vam je cilj da smršate zdravo, odaberite odgovarajuću strategiju za mršavljanje. I nekako, prvi i najčešći savet na koji ćete naići jeste da unos ugljenih hidrata svedete na minimum ili ih potpuno izbacite.
Najčešća asocijacija na ugljene hidrate su paste, hleb, krompir, pirinač… Međutim, i voće, povrće, mlečni proizvodi spadaju u ugljene hidrate.
Dobra vest je da nijedna namirnica ne goji sama po sebi. Ono što goji jeste broj unetih kalorija, odnosno količina hrane koju pojedete u toku dana, bilo da se radi i o najzdravijoj hrani.
Pravilo je sasvim jasno- ukoliko ste u kalorijskom deficitu smršaćete, ako ste pak u suficitu- ugojićete se.
Da li bi trebalo da izbegavate ugljene hidrate ako želite da smršate?
Dakle, nisu svi ugljeni hidrati nezdravi. Postoje različite vrste ugljenih hidrata, a na Vama je da odredite koje ćete konzumirati. Oni su potrebni za rad našeg organizma, a i vrlo su važni za zdravlje.
Ugljeni hidrati se razlažu u glukozu, tj. šećer, koji je našem orgaanizmu potreban kao energija za funkcionisanje: kada dišemo, trčimo, razmišljamo, radimo, treniramo…
Prosti ugljeni hidrati nisu zdravi, tu spadaju pecivo, testenine, hleb, slatkiši, sokovi, voće, mleko- glukoza, saharoza, fruktoza, laktoza… Bilo bi poželjno da njihov unos svedete na minimum. Ne morate potpuno da ih eliminišete iz ishrane, jer to nije održivo na duže staze.
Svakako će se desiti da u nekom momentu pokleknete i pojedete npr. nešto slatko. Iz tog razloga je važno da ne isključujete ništa restriktivno iz ishrane, već polako, postepeno, korak po korak smanjujete i onda će taj zdrav način života i ishrane postati navika.
Prosti ugljeni hidrati sadrže dosta kalorija i nutritivno su veoma siromašni. Unos previše ovakve hrane može da uzrokuje insulinsku rezistenciju, a kasnije i dijabetes.
Razlog tome je što prosti ugljeni hidati dovode do naglog skoka šećera u krvi, jer idu direktno u krvotok, iziskuju malo razgradnje za energiju. Uzrokuju lučenje insulin, koji smanjuje nivo šećera u krvi, pa samim tim i do pada energije.
Kada se unose redovno, u velikim količinama prosti ugljeni hidrati dovode do povećanja telesne mase.
Složeni ugljeni hidrati su zdravi, tu spadaju povrće – pasulj, sočivo, krompir, integralne žitarice, pirinač, orašasti plodovi, pečurke… Oni nam obezbeđuju energiju za sve funkcije koje obavlja naše telo.
Složeni ugljeni hidrati su nutritivno veoma bogati i stimulišu sagorevanje masnoće. Da bi se pretvorili u šećer potrebno je više vremena, nivo šećera u krvi raste postepeno i lagano, lučenje insulina je umereno, šećer u krvi je tokom dužeg vremena na istom nivou, tako da i osećaj sitosti traje duže.
Složeni ugljeni hidrati sadrže vlakna kao što su skrob i celuloza, koji potpomažu varenje i jačaju imunitet. Takođe, pospešuju lučenje serotonina, hormona sreće, tako da utiču i na dobro raspoloženje.
Dakle, složene ugljene hidrate nikako nemojte da izbegavate.
Ugljeni hidrati uveče?
Ključ je u umerenom unosu, bilo prostih ili složenih ugljenih hidrata.
Pre svega pazite na količinu hrane koju unosite. Složeni ugljeni hidrati ne goje, oni čak utiču na smanjenje masnih naslaga i veoma su bogati hranljivim materijama.
Redovna fizička aktivnost kojom trošite dovoljno kalorija i redukovan unos kalorija na dnevnom nivou će Vam pomoći da smršate.
Nema potrebe za restriktivnim dijetama (trenutno je najpopularnija keto dijeta) koje potpuno isključuju ugljene hidrate iz ishrane.
Da li jedete previše ugljenih hidrata?
Sve ono u čemu preterujete će dovesti do povećanja telesne težine.
Sve se svodi na to koliko jedete! Bilo da je prevelika količina hrane uneta u vidu masti, proteina ili ugljenih hidrata ona će dovesti do povećanje kilograma.
Dakle, samo izbalansirana i kvalitetna ishrana!
2 odgovora