Da li je keto dijeta prava stvar za Vas?
Želite da promenite životni stil, da se dobro osećate i izgledate odlično tako što ćete se hraniti zdravo?!
Da prštite od energije tokom celog dana?!
Da biste sve to postigli ne morate da se izgladnjujete, brojite svaku kaloriju i sl.
Spisak dostupnih dijeta je podugačak, pa tako postoje dijete sa malo masti, niskokalorične, bez glutena..
Zajedničko za sve dijete
Sve dijete se manje-više zasnivaju na smanjenom usnosu ugljenih hidrata, što je sasvim opravdano.
Ugljeni hidrati se u našem organizmu razlažu u glukozu. Na taj način nivo šećera u krvi naglo skače, pa da bi se isti snizio naš organizam luči insulin.
Brzo padanje nivoa šećera u krvi dovodi do potrebe za još ugljenih hidrata. Vremenom, vrlo je verovatno da ćemo postati rezistentni na insulin, zbog stalnih skokova nivoa insulin, jer ćemo morati da stvaramo više insulina u kratkom vremenskom period.
Dakle, ugljeni hidrati su ustvari šećeri.
Da bismo promenili navike u ishrani, tj. način ishrane keto dijeta preporučuje povećan unos masti (avokado, maslinovo ulje, orašasti plodovi..), a smanjenu konzumaciju ugljenih hidrata (hleb, voće, krompir, pirinač, mahunarke, testenine..).
Masti bi trebalo da čine najveći deo dnevnog unosa hrane, a nizak unos ugljenih hidrata.
Kao što razlaganjem ugljenih hidrata nastaje glukoza, tako razlaganjem masti nastaju ketoni.
Baš kao i glukoza, i ketoni su izvor energije za normalno funkcionisanje našeg organizma. Sam taj proces naziva se ketoza, pa otuda naziv ketogena ili keto dijeta.
Koje su prednosti keto dijete?
Keto režim ishrane s malo ugljenih hidrata i mnogo masti produktivan je u skidanju kilograma, podizanju nivoa energije i dužem osećaju sitosti.
Takođe, pomaže u kontroli šećera u krvi, kao i holesterola, smanjuje rizik od dobijanja dijabetesa, kardio – vaskularnih oboljenja, Alchajmerove bolesti, epilepsije, migrena i dr.
Masti sadrže duplo više kalorija od ugljenih hidrata, pa ćete samim tim jesti manje. Telo koristi masti kao gorivo (masti kojih pokušavamo da se oslobodimo), tako da sve to dovodi do bržeg mršavljenja.
Keto dijeta propagira konzumaciju sveže i neprerađene hrane: meso, riba, zeleno povrće, zdrave masti i ulja, a smanjuje upotrebu prerađene hrane.
Keto ishrana Vam npr. dozvoljava da jedete slaninu i jaja za doručak. Keto dijeta je bogata mastima, umereno bogata proteinima i veoma malo ugljenim hidratima.
Keto dijeta i njeni nedostaci?
U keto ishrani treba izbegavati svo voće, osim jagoda, slatkiše, žitarice, skrob, nezdrave masti…
Isključuje čitave grupe namirnica, kao što su voće i povrće, mlečne proizvode, pirinač, hleb, testenine. Samim tim, keto načinom ishrane ne unosi se dovoljno vitamina, minerala i vlakana.
Voće spade u tzv. zdrave ugljene hidrate, i potpuno isključivanje voća iz ishrane nije nikako preporučljivo.
Ne savetuje se da sa keto načinom ishrane krenete restrikrtivno, da ne bi došlo do nuspojava. Dugoročnim keto režimom možete da poremetite hormone – štitne žlezde i polne hornone.
Preporuka je da postepeno smanjujete unos ugljenih hidrata, kako biste postpuno prilagodili organizam na keto dijetu.
Keto dijeta podrazumeva da se unos ugljenih hidrata svede na 20g dnevno.
Na početku keto dijete može doći do smanjenja energije i mentalne funkcije, uzrokovano napadima gladi, problemima sa snom, digestivnim problemima, bezvoljnošću, smanjenom mogućnosšću za fizičku aktivnost. To stanje je poznato kao ,,keto glad”, a može se regulisati dovoljnim unosom tečnosti i odmorom.
Keto dijeta na duge staze
Keto dijeta može dovesti i do jo-jo efekta, jer se pridžavamo saveta u vezi sa ishranom neko vreme, pa čim nastavimo sa starim režimom kilogrami se vraćaju.
Kratkotrajnim režimom ovakve ishrane možemo izvršiti detoksikaciju organizma, dok dugotrajnim pridržavanjem možemo proizvesti zdravstvene probleme.
Ubrzano gubljenje kilograma je samo prividno, jer se na početku izbacije voda iz mišića, a ne skida salo.
Iako je keto dijeta veoma popularna i pravi je trend u svetu, obećavajući brze rezultate u mršavljenju, donosi više opasnosti i štete na organizam nego što ima potencijalnih prednosti.
Ipak, fizička aktivnost i balansirana i raznovrsna ishrana su ključ zdravog životnog stila.
Keto ishrana je koncipirana na prevelikom unosu ukupnih masti, a smanjenom unosu vitamina, mineral i vlakana.
Zlatni standard u ishrani je balansirana ishrana u kojoj su zastupljne sve grupe namirnica uz odgovarajući raspored obroka, što obezbeđuje sve potrebne nutrijente.
Jedan odgovor