Lepa-i-pametna-lifestyle-blog-za-lepe-i-pametne-dame

AUTOFAGIJA – DIJETA 8 SATI

autofagija-dijeta

Želite da smršate, mislite da je autofagija pravi izbor, a ne znate od čega bi trebalo da počnete.

Možda ste se već okušali u nekoj dijeti, započeli je, ali niste bili dosledni do kraja. Da, poznato mi je to, ubrzo nakon započinjanja nekog zdravog režima odustajete.

Zdrav život i ishrana ne bi trebalo da predstavljaju napor i presiju, već bi promenom načina ishrane trebalo da budete puni energije, da se osećate dobro i zadovoljno. Možda jednostavno niste odabrali režim koji je najbolji za Vas.

Verovatno Vam je poznato da dijete imaju i tzv. jo-jo efekat i da nisu rešenje ukoliko želite neki instant efekat, jer će se kilogami vratiti čim nastavite sa starim režimom ishrane.

Zato se večito postavlja pitanje koja je to najbolja dijeta?! Da li je to autofagija, keto dijeta ili hrono ishrana?! Koja dijeta će nam prosto postati stil života, a ne brzo rešenje za mršavljenje, nakon čega će se kilogrami vratiti?!

Danas najpopularnije dijete u svetu su keto dijeta, hrono ishrana i autofagija. O keto dijeti i hrono ishrani smo Vam već pisali, tako da ćemo se u ovom članku bazirati na autofagiji ili tzv. dijeti 8 sati.

 

AUTOFAGIJA – DIJETA 8 SATI

Šta je autofagija? Načuli ste priče o efikasnosti ove dijete, ali niste upoznati sa tim kako ona funkcioniše?!
Kako se postiže autofagija? Autofagija i dijeta- mršavljenje?! Autofagija i primer jelovnika?!
Kako prilagoditi ishranu autofagiji – šta sme, a šta ne sme da se jede? Koji su benefiti autofagije?
Kako autofagija štiti naš organizam? Koje su nuspojave i loše strane autofagije? Da li se autofagija preporučuje svakome?
Autofagija i fizička aktivnost?! A šta ako autofagija ne radi?! Autofagija, lekovi i alkohol?! Sve su to nedoumice koje Vas ,,muče”.

 

autofagija-dijeta-keto

Kako je sve počelo?!

Godine 2016. japanski naučnik Yoshinori Ohsumi dobio je nobelovu nagradu u oblasti medicine, za proces autofagije.

Termin autofagija dolazi od grčkih reči autós (sam) i phagein (jesti), a prvi put ga je upotrebio belgijski biohemičar Kristijan de Div sredinom 20. veka.

 

Šta je autofagija i koji su njeni benefiti?

Autofagija je metabolički proces prirodnog ,,samočišćenja” organizma, koji se u telu aktivira nakon 16 sati gladovanja.  Poznata je i kao ,,dijeta 8 sati”.

Autofagija ili autofagocitoza je osnovni mehanizam preživljavanja organizma u periodima gladi, kad naše telo ne dobija hranu određeni vremenski period energiju dobija ,,jedući” sebe, nakon čega počinje da izbacuje sve toksične i neželjene materije.

Autofagija je unutarćelijski sistem za reciklažu, jer samouništenjem loših ćelija dolazi do stvaranja novih.

Ona ima značajnu ulogu u jačanju otpornosti- imunog sistema organizma, detoksikaciji i podmlađivanju ćelija i usporavanju starenja. Jednostavno, nakon perioda gladovanja ćelije, kako bi osigurale energiju počinju da ,,jedu”, razgrađuju i recikliraju oštećene ćelije. Na taj način, uklanjanjem starih, oštećenih ćeija, autofagija štiti organizam od bolesti, viška kilograma i ubrzanog starenja, istovremeno ga regenerišući.

Benefiti autofagije su mnogostruki: čuva organizam od malignih oboljenja, pomaže u borbi sa dijabetesom, podmlađuje organizam, čuva naš nervni sistem, preventivno deluje na pojavu Alchajmerove bolesti, sprečava kardiovaskularna oboljenja, bori se sa bakterijama i virusima…

 

Kako se postiže autofagija?

Da bi se autofagija aktivirala potrebno je  provesti 16 sati bez hrane, u postu, tj. gladovanju.

To se postiže tako što u toku dana, u periodu od 8 sati imate uobičajene obroke, a preskačete večeru. Zvuči teško, zar ne?!

Uzmite za primer da doručkujete oko 09h, dakle poslednji obrok Vam je u 17h. Nakon toga ne jedete ništa, nekako ćete ,,preživeti“ tih par sati do spavanja da ne unesete ništa u sebe, sem vode, limunade ili nekog biljnog čaja. I onda, ujutru po ustajanju već ste pokrenuli proces autofagije, jer ste izdržali 16 sati bez hrane. Tada telo počinje da sagoreva masnoće, koja se koristi za stvaranje energije, kada glukoza nije dostupna.

 

Kako prilagoditi ishranu autofagiji?

Šta je dozvoljeno jesti, a šta ne? Koliko obroka dnevno bi trebalo imati?

Preporuka je da imate 2-3 obroka dnevno, pri čemu je doručak najvažniji obrok, jer je našem organizmu potrebna energija. Zato doručkujte odmah po ustajanju, a ručak neka bude najmanje 5-6 sati nakon toga, kako bi se želudac odmorio.

Suština autofagije nije da gladujete, jer u tih 8 sati kada je dozvoljena hrana, ne morate da se odričete gotovo ničega, možete jesti skoro sve što poželite. Ipak, predlog je da napravite izvesne korekcije u ishrani. Bitno je da se u toku 8 sati ne prejedate, već imate izbalansirane obroke i unosite nutritivno bogate namirnice

Ipak, za jači imunitet, potrebno je da obratite pažnju na hranu koju konzumirate tokom dana. Npr. kombinovanjem voća i povrća unećete sva neophodna vlakna, vitamine i minerale.

Dobro je jesti male količine mesa, svežu ribu, plodove mora, integralne žitarice, jaja, badem, lešnik, orah, kikiriki, a koristite maslinovo ulje- unos zdravih masti i proteina.

Od mlečnih proizvoda preporuka je čaša jogurta dnevno.

Trebalo bi izbegavati slatkiše, testo, mesne prerađevine, ,,grickalice“, sokove.

 

autofagija-keto-fasting-dijeta

Autofagija i mršavljenje

Verovatno znate bar nekog ko se ,,prepolovio“ zahvaljujući autofagiji.

Autofagija jeste veoma značajna za gubitak kilograma, ali je njena glavna beneficija čišćenje organizma, tj. oštećenih ćelija, te omogućava regeneraciju- obnovu i stvaranje novih, zdravih ćelija.

 

Da li se autofagija preporučuje svima?

Bez obzira na mnogobrojne prednosti autofagija ne prija svima.

Ako se ne osećate dobro tokom ovakvog posta, ukoliko Vam je sve to preteško i prezahtevno i ne možete da istrajete i da se dosledno pridržavate, nemojte se forsirati. Najvažniji je balans u svemu, pa i u ishrani. Autofagiju prilagodite sebi i svom organizmu.

Autofagija se naročito ne preporučuje trudnicama i dojiljama, kao ni osobama koje boluju od dijabetesa i zavisni su od insulina, kao ni deca do završetka puberteta.

Ukoliko planirate da započnete dijetu zasnovanu na autofagiji, najbolje je da se posavetujete sa svojim nutricionistom.

 

Koliko dugo treba primenjivati autofagiju?

Autofagija nema vremenska ograničenja u pogledu učestalosti ponavljanja- autofagiju primenjujte dokle god se dobro osećate. Nema preporke koliko dugo treba primenjivati ovu dijetu, uglavnom je to dok ne dostignete željenu kilažu.

Dijete zasnovane na principima autofagije kao što je npr. keto dijeta, podrazumeva unos masti i proteina, a eliminisanje ugljenih hidrata iz ishrane. Na taj način poručuje organizmu da su masti glavno gorivo koje će sagoreti.

Kod keto ishrane preporuka je da se primenjuje 5-6 nedelja.

Fasting dijeta se takođe zasniva na principima autofagije, gladovanje u određenim intervalima, sa mršavljenjem kao glavnim ciljem.

 

Autofagija i fizička aktivnost

Redovna fizička aktivnost i vežbanje ubrzavaju proces autofagije, tako da su u kombinaciji dobitna stvar.

O benefitima treninga za zdravlje organizma ne treba da pričamo. Istraživanja su pokazala da se za 30 minuta intervalnog treninga viskog intenziteta (vežbanje u kratkim intervalima uz odmor) pokreće autofagija u ćelijama.

Ukoliko ste gojazni i tek počinjete sa treniranjem, savet je da najpre praktikujete brzi hod, od po 1h, nekoliko puta nedeljno. Fizička aktivnost je odličan način da oporavite ćelije organizma i uradite nešto dobro za sebe.

Da li ste Vi probali autofagiju i kakva su Vaša iskustva?! Kakvo je Vaše mišljenje u vezi sa autofagijom? Da li je autofagija dijeta, gladovanje ili stil ishrane?

Podelite objavu:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Jedan odgovor

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Social Media

Najnovije na blogu

Budite u toku

Prijavite se na našu listu za novosti

Bez spama, šaljemo samo najinteresantnije objave.

Kategorije

Na temu

Povezane objave

kako.istrajati-u-dijeti

Kako istrajati u dijeti?

Doneli ste neke odluke po pitanju zdravlja i ishrane, spremni ste za izazov i znate da ćete istrajati u dijeti. Spremni ste za fit izgled,

keto-dijeta-savrsena-ili-ne-bas-tako-savrsena-dijeta

Keto dijeta

Da li je keto dijeta prava stvar za Vas? Želite da promenite životni stil, da se dobro osećate i izgledate odlično tako što ćete se

hrono-ishrana-kao-nacin-ishrane-koji-daje-rezultate

Hrono ishrana

Želite da krenete u izazovno putovanje zvano hrono ishrana, a ne znate kako?! Kao i svaki režim ishrane i hrono dijeta ima neka svoja pravila.

da-li-ugljeni-hidrati-goje-ili-je-mozda-greska-u-balansu

Da li ugljeni hidrati goje?

Da li ugljeni hidrati zaista goje? Želite da smršate i tražite najlakši način, kako da u što kraćem vremenskom periodu skinete višak kilograma. Recept za

Budite u toku

Prijavite se na našu listu za novosti

Šaljemo obaveštenja o novim objavama

Magazin O Vama

Kontakt informacije

Redovno pratimo i odgovaramo na komentare.
Ukoliko imate neko pitanje koje nije za javno postavljanje ili za komentare, pišite nam na mail ili putem kontakt forme.

Find Us Here:

Pošaljite nam poruku